در فصل پاییز و زمستان برگ درختان خشک و طبیعت روی زمین می‌میردو دوباره در فصل بهار زنده می‌شود و این زنده شدن و نشاط وشادابی طبیعت به آدمیان گوش زد می‌کند که زندگی، نشاط آفرین، روح بخش و مسرت بخش است.

دین اسلام نسبت به بهار و طبیعت سفارش‌هایی دارد و آن را موجب شادی و نشاط معرفی کرده و برای زدودن غم و اندوه، نگاه به سبزه و رودخانه را  سفارش کرده است. ملت ما متناسب به علاقه‌ فطری که به طبیعت دارند در ایام بهار و تعطیلات نوروزی فرصت را مغتنم شمرده و بعد از یک سال کار و تلاش و دوری از طبیعت به دامان آن می‌روند و از شادابی و نشاط آن بهره مند می‌گردند.

همه ساله بیش از ۳۰ میلیون تن دی اكسیدكربن با استفاده از سوخت های فسیلی، قطع كردن درختان و سوزاندن آنها وارد هوای اطراف ما میشود. طی سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ آثار مخرب آدمی بر محیط زیست چهار برابر بیشتر شده است و سالانه حدود ۳ تا ۱۰ تن مواد سمی وارد خاك و آب و هوای كشور ما میشود.

از طبيعت مي شود استفاده نمود اما به روش صحيح.بايد اين مطلب را دانست كه طبيعت توان مشخصي در پيكره بندي دوباره خود دارد ودخالت  بي مورد آثار زيان باري دارد متاسفانه انسان تنها موجودي است كه به بقاي خود فكر نمي كند ودست به زياده طلبي ومصارف بي مورد مي زند.بالا رفتن امراض وبيماريها،پديد آمدن بيماريهاي نوظهور،فراواني دغدغه هاي عصبي،بروز شديد مشكلات رواني تاحد زيادي به طبيعت زدايي انسانها مربوط مي شود.درواقع ما خواستيم طبيعت را به شكلي كه دوست داريم تغيير دهيم اما در عمل به شكلي كه زيان ما بود تغيير داديم.

كشور ما ايران نيز داراي منابع بي شمار طبيعي بوده است كه متاسفانه  پس از انقلاب شاهد شديدترين آثار زيان بار بر طبيعت بوده ايم.ازبين رفتن گونه هاي نادر طبيعت،كاهش بي سابقه عرصه هاي جنگلي و…. در دوران پس از انقلاب از رشد بي سابقه اي برخوردار بوده است.حمله به طبيعت در دوران پس از انقلاب را نمي توان با هيچ دوره اي از دورانهاي تاريخي ايران مقايسه كرد.درواقع پس از انقلاب به طبيعت نگاهي نشده است واگر طرح هاي انجام شده مقطعي،در برخي موارد غيرعلمي وغير كارشناسانه بوده است.همچنين وجود ضعف در نظام ومديريت كشوري وهمچنين سوء استفاده هاي برخي مسئولين وافراد مرتبط وبرخي شركتهاي خصوصي وافراد سودجو،جريان تخريب طبيعت را تسهيل نموده به طوري كه فقط در يك مورد بنابر گزارش سازمان هاي بين المللي وداخلي اگر روند تخريب جنگلهاي شمال ايران به همين صورت ادامه يابد در سي سال ديگر شاهد جنگلي در شمال نخواهيم بود.تغييرات  شديد جوي واكوسيستمي نيز سندي گواه براين مدعاست.

این موارد و هزاران مورد دیگر و خطراتی كه از این ناحیه نسل بشر را تهدید میكند موجب نگرانی همه شده، از این رو كنفرانسهای زیادی برای بررسی و چاره اندیشی در سطح وزرا و سران كشورها تشكیل شده است.

آلودگی ناشی از فعالیت های صنعتی نه تنها به محیط زیست، انسان و طبیعت آسیب می رساند بلكه روند فرسایش آثار باستانی را نیز بقدری سرعت می بخشد كه میتوان نام تخریب بر آن گذاشت، مانند آنچه برای كتیبه بیستون در حال رخ دادن است.

 

همگان باید در حفظ طبیعت کوشا باشند و برای ماندگاری طبیعت تلاش کنند چون طبیعت متعلق به همه جامعه است و همگان در بهرمندیو استفاده از آن حق دارند ولی آتش سوزی‌ها در طبیعت ضربه زدن به حقوق جامعه و دیگران است لذا موظف هستیم همان‌طورکه از زندگی خود محافظت می‌کنیم از طبیعت نیز برای استفاده درست دیگران محافظت کنیم و در نگهداری آن کوشا باشیم. متاسفانه در کشور شاهد عدم فرهنگ صحیح استفاده از منابع طبیعی هستیم كنون روزگار دیگری است. هر چند بسیار دیر، اما بهر حال، دریافته ایم كه استفاده از طبیعت حدی دارد و اگر به تعادل دیرپای آن زیان برسانیم، با آلودگی محیط زیست و كمبود منابع طبیعی روبرو خواهیم شد. به علاوه خطرات زیست محیطی زیادی انسان ها را تهدید می كند مانند باران های اسیدی، تخریب لایه ازن، گرم شدن هوای كره زمین و ذوب شدن یخ های قطب كه می تواند موجب فرو رفتن بخشی از سواحل به زیر آب باشد.

منابع

www.asrehjadid.ir

سايت آفتاب

خبرگزاري مهر

پاسخی بگذارید